Kışın Yürüyüş Yapmanın Faydaları

Neden kış yürüyüşü yapmalıyız?

Kış yürüyüşleri harikadır.. Kara basınca o çıkan sesi kim sevmez ki? Hele sevdikleriniz de yanınızdaysa…

İstediğiniz yere her zaman farklı tempolarda yürüyebilirsiniz.

Dışarısı buz gibi olsa dahi bir kaç kat giyip dışarı çıkın.. O temiz havayı içinize çekin..İstanbulda pek mümkün olmasa da! Ona her zaman ihtiyacınız var..! İşe giderken yürüyün. Yürüme mesafesinde değil ise bir kaç durak erken inin.

Soğukta yürümek kilo vermek için çok iyi bir yöntemdir. Vücudunuz  ısınmak için sürekli çalışır ve sizde kalori yakarsınız. Yürürken vücudunuz mutluluk hormonu olan endorfin salgılamaya başlar. Hem iyi hisseder hem de güzel görünürsünüz.

Engebeli alanlarda yürürken bilekleriniz ayak bilekleriniz iki kat daha güçlenir. Çünkü dengede durmak için fazladan efor sarf eder.

Karın ve sırt kaslarınız da çimen üzerinde yürürken asfaltta ya da yürüyüş bandında olduğundan daha fazla çalışır.

Yürüyüşünüzden en yüksek verimi alabilmek için ısınmalı ve hafifçe nefessiz kalmalı ancak halen konuşabiliyor olmalısınız. ıskandinav yürüyüşü adı verilen ve bir tür sırıkla yapılan yürüyüşü tercih ederseniz kollarınızı da çalıştırabilirsiniz.

Daha zorlaştırmak için: Daha uzun adımlar atarak tempoyu artırabilirsiniz ve kollarınızı sallayabilirsiniz. Yokuş yukarı parkurlar kalça ölgenizdeki kasları daha çok çalıştırır. Bu egzersizin dört başlı/kuadriseps kaslarınız çalıştırdığını hissedeceksiniz.

http://www.bqloo.com/upload/media/entries/2016-02/25/94-1-7a81b5ef00223d1e78e4390653f52f70.jpg

ÖNEMLİ İPUÇLARI

Çantalar

Eğer bir şeyler taşıyacaksanız sizi bir yöne eğilmeye iten omuz çantası yerine sırt çantası kullanın. Yoksa sırtınız veya boynunuz ağrıyabilir. Eğer omuz çantanız varsa sürekli yer değiştirin.

Susuz kalmayın

Hava soğuk olsa da sıvı almanız gerekir çünkü nefesinizden nem kaybedersiniz ve terleyerek ısınırsınız. Bu yüzden önceden, yürüyüş boyunca ve sonrasında su ya da bitki çayın için, aksi takdirde sususzluk enerji seviyenizi etkiler.

Ne giymeliyiz?

Unutmayın. Hava dışarı çıkmadığınız zamanlar daha soğuk gelir, dışarı çıkınca alışırsınız. Bir çok kat giydiğiniz zaman sıkılıp çıkarabilirsiniz. Ve çok kalın giymemeye dikkat edin. Yürüyüşünüzü engeller

Güvenliği unutmayın

Güvenlik için birisine nereye gittiğinizi haber verin

Yürüyüş tekniği 

Yürüyüşünüzün işe yaraması için duruş ve teknik çok önemlidir.

Duruş: 

Ayaklar kalça genişliğinde açık

Ayaklar birbirine paralel

Dizler ayak parmağınızla hizalı

Kalçalar karşıya dönük

Karın sırtı desteklemek için hafif içerde

Göğüs yukarıda

Omuzlar geride ve aşağıda

Gözler karşıda

Çene yere paralel

Teknik: Yürürken önce topuğunuza basın ardından kendinizi parmaklarınızla itin. Elleriniz hafifi bir yumruk şeklinde bel hizanızda olmalı. Dik durun ve derin, eşit nefesler alın. ıki bacağınıza da eşit ağırlık verin.

Soğumak 

Uzun bir yürüyüşten sonra, baldır kaslarınızı esnetmek önemlidir. Bunu evinizin önündeki basamaklarda dahi yapabilirsiniz.

Yazar: Bqloo

Bqloo

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir